Jónás Tamás: Lassuló zuhanás

Műveltségi terület: Magyar líra az 1950-es évek után

Tantárgy: Magyar irodalom

Osztály: 8. b

Az óra témája: Jónás Tamás: Lassuló zuhanás

Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: az előítéletek, sztereotípiák kezelése, érzékenyítés, elfogadás, kreatív gondolkodás

Az óra didaktikai feladatai: verselemzés gyakorlása

Tantárgyi kapcsolatok: hittan, etika, földrajz

Felhasznált források: saját digitális tananyag, tankönyv

Időkeret

Az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia

Módszerek

Tanulói munkaformák

Eszközök

9:15-

9:16

Jelentés, napló beírása, az óra menetének ismertetése

Bevezetés

Tanári magyarázat


9:16-

9:23

Képek kivetítése: Kit választanál szomszédodnak?

Szavazás indítása, a válaszok és indoklás meghallgatása. 

Beszélgetés az előítéletekről és a sztereotípiákról.

Szemléltetés,

megfigyelés, ráhangolódás a témára

Frontális osztálymunka

Projektor, 

saját digitális tananyag, fényképek

9:23-

9:24

Tk. 92. o. Lakatos Menyhért: Füstös képek c. regényéből részlet

Ráhangolódás a témára

Tanári felolvasás

Tankönyv

9:24-

9:26

Adjatok címet a szövegnek!

Jellemezd a kisfiút és a környezetét!

Mi az oka a kudarcnak? (Környezet hitetlensége, önbeteljesítő jóslat)

Ráhangolódás a témára

Frontális osztálymunka

Tankönyv

9:26-

9:28


Munkáltatás

Egyéni munka







Füzet

9:28-

9:30

Megbeszélés.

Néhány válasz meghallgatása.

Pilinszky: Életfogytiglan c. Versének említése

Megbeszélés

Frontális osztálymunka


9:30-

9:32

Jónás Tamás bemutatása (képek közül kikeresni az arcát).

Vallomás a szerzőtől saját cigány identitásáról.

Tanári előadás

Tanári magyarázat

Füzet

9:32-

9:33

A vers felolvasása, diákok követik a szemükkel a szöveget.

Tanári előadás

Vers meghallgatása, néma együttolvasás.

Tankönyv

9:33-

9:35

Mi a különös a versben?

(központozás hiánya)

Miért?

(folytonosság, állandóság érzete, jelenben levés, túláradó érzelmek. lezáratlanság)

Megbeszélés, munkáltatás

Frontális osztálymunka

Füzet, tankönyv

9:35-

9:37

Mi a vers refrénszerűen visszatérő gondolata és mi ennek a jelentése?

(„cipelem ezt a kisfiút”

cipelés = nehéz teher

kisfiú = önmagam, gyermekkori sérelmeim, traumáim)

Melyek ezek a gyerekkori traumák?

(- szegénység

- iskolai kirekesztettség

-el nem ért álmok

-fizikai szenvedés

- lelki sérelmek)


Megbeszélés, munkáltatás

Frontális osztálymunka

Füzet, tankönyv

9:37-

9:42

Ismétlések megvizsgálása a szövegben:

1. vsz.: „szalad”

Jelentése: igyekvés, küszködés, menekülés, menedéket nem találás

vö.: „Non est currentis” (Bibliai idézet az Abigélben)

2. vsz.: „Nem akar mást, csak”

Jelentése: lemondás, beletörődés a helyzetbe

Megbeszélés, munkáltatás, előzetes ismeretek aktiválása

Frontális osztálymunka

Füzet, tankönyv

9:42-

9:47

3. vsz.: Itt nincsenek ismétlések, nehezebben érthető, tele van metaforákkal

fehér szívű lovag = hős, tiszta, nemes, aki a kisfiú lenni szeretne        ↕

hazug vesztes = akivé minden igyekezete ellenére válik

kislány = akit megmentve hőssé válhatna, s akire már nem is emlékszik.


Megbeszélés, munkáltatás, előzetes ismeretek aktiválása

Frontális osztálymunka

Füzet, tankönyv

9:47-

9:52

4. vsz.: Itt egy fordulat figyelhető meg a versben. Mi ez?

(Itt a kisfiú cipeli a férfit.)

Mi ennek a jelentése?

(A fiúcskának is volt egy álma, egy elképzelése, hogy milyen férfi válik belőle („lovag”), mi lesz, ha nagy lesz, és ez teherként nehezedett a vállára.)

Az ismétlések megvizsgálása ebben a versszakban is:

„miféle”

Milyen ez a felnőtt férfi?

(Bizonytalan, lelki sérüléseket cipelő költő, művész.)


Megbeszélés, munkáltatás, előzetes ismeretek aktiválása

Frontális osztálymunka

Füzet, tankönyv

9:52-

9:55

Mit jelent az utolsó sor metaforája?

Kiszáradt fa = terméketlen élet, betegség, halál.

Vö.: fa az irodalomban:

Élet szimbóluma: bölcső és koporsó

Népmesék, népművészet: életfa, világfa – eget a földdel összekötő

családfa

Biblia: az élet és a tudás fája.

„Belőled nőttem én, mint fatörzsből gyönge ága” (Radnóti)

Megbeszélés, munkáltatás, előzetes ismeretek aktiválása

Frontális osztálymunka

Füzet

9:55-

9:59

Értelmezzük a címet!

(Zuhanás = süllyedés, nem lehet befolyásolni, csak gyorsuló lehet

A lassuló jelzőnek pozitív a kicsengése, mintha befolyásolható, lassítható, megfordítható lenne az alapjában negatív folyamat.)

Megbeszélés, munkáltatás, előzetes ismeretek aktiválása

Frontális osztálymunka

Füzet

9:59-

10:00

Házi feladat:

Megjelenik-e a kirekesztettség és a gyermekkori traumák kérdése Tamási Áron: Ábel a rengetegben c. művében?

Lezárás


Füzet


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Szabó Magda: Abigél - keresztrejtvény

Középszintű magyar érettségi feladatok témák szerint - Műelemzés

Középszintű magyar érettségi - Szövegértés